Wellbeing

Wellbeing i troska o siebie

W dzisiejszych dynamicznych czasach, w których tempo życia staje się coraz bardziej intensywne, troska o siebie i dbanie o własny dobrostan jest niezwykle istotne. Pojęcie wellbeing obejmuje szerokie spektrum aspektów, takich jak zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne, zadowolenie z życia, satysfakcję zawodową, a także harmonię w relacjach interpersonalnych. Osoby o wysokim poziomie wellbeingu, doświadczają większego poczucia szczęścia, optymizmu i energii, a także są bardziej odporne na stres i trudności życiowe. Ponadto, troska o swój dobrostan ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne, prowadząc do mniejszego ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych i poprawiając ogólną kondycję organizmu. 

CO TO JEST WELLBEING?

Jeżeli jeszcze nie wiesz co oznacza pojęcie wellbeing – spieszymy z wyjaśnieniem. Przede wszystkim skupimy się na omówieniu różnych aspektów wellbeingu oraz przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące troski o siebie. Koncepcja wellbeing, to holistyczne podejście do zdrowia, które obejmuje nie tylko zdrowie fizyczne, ale i dobry stan ducha. Można powiedzieć, że wellbeing to zachowanie równowagi między ciałem a umysłem. Szczególnie istotne znaczenie ma odpowiednio zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, nawodnienie organizmu, dobrej jakości sen czy czas na odpoczynek. Uzupełnieniem kompleksowej troski o siebie od środka, może być też systematyczna suplementacja kolagenu (np. kolagen rybi w proszku), który wspiera kondycję skóry, włosów i paznokci. Przekonaj się, jakie wellbeingowe rytuały warto wdrożyć do swojej codziennej rutyny, żeby poczuć się Vital! 

WELLBEING DZIĘKI ZBILANSOWANEJ DIECIE 

W kontekście rosnącej świadomości znaczenia wellbeingu, coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad tym, jak zwiększyć swoją troskę o siebie i poprawić jakość swojego życia. Podstawą filozofii wellbeing jest zróżnicowana i prawidłowo zbilansowana dieta, która dostarcza wszystkich kluczowych składników odżywczych. Nasze codzienne wybory żywieniowe mają ogromne znaczenie dla naszego ogólnego samopoczucia. Dobre nawyki żywieniowe wspomagają zachowanie zdrowia - nie tylko tego fizycznego. Zdrowa dieta to również sposób na utrzymanie prawidłowej wagi i zapobieganie wielu chorobom przewlekłym, takim jak otyłość, cukrzyca czy choroby serca. To również dobre samopoczucie, lepsza koncentracja czy efektywność Twojego mózgu. Dbając o jakość spożywanych posiłków, chronimy też nasze ciało przed negatywnymi skutkami diety bogatej w przetworzoną żywność, sztuczne dodatki i nadmiar cukru czy tłuszczu. W rezultacie, czujemy się lepiej zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie, co przekłada się na nasz ogólny stan wellbeing. 

Ale co oznacza zbilansowana dieta w praktyce? Zwróć uwagę na owoce i warzywa - postaraj się, aby warzywa znalazły się w każdym Twoim posiłku. Spożywaj je świeże, w surowej postaci jako przekąskę. Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe takie, jak kasze, płatki owsiane czy brązowy ryż. Sięgaj po tłuszcze roślinne (takie, jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy) zamiast tłuszczów zwierzęcych. Jak najrzadziej dosalaj potrawy i spożywaj jak najmniej produktów przetworzonych i cukru, który znajdziesz zwłaszcza w słodyczach i ciastkach. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu organizmu i systematycznie sięgaj po wodę. 

REGULARNA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA W ZGODZIE Z WELLBEING 

Wellbeing i aktywność fizyczna są nierozerwalnie związane, tworząc fundamenty zdrowego i zrównoważonego stylu życia. W dzisiejszym społeczeństwie, w którym wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, troska o siebie poprzez regularną aktywność fizyczną staje się niezwykle istotna. Podejście wellbeing obejmuje wiele obszarów, takich jak zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne, a aktywność fizyczna odgrywa w nich kluczową rolę. Mówiąc o filozofii wellbeing, po prostu nie można zapomnieć, że ćwiczenia wpływają pozytywnie na ogólną kondycję organizmu, poprawiają nastrój i pomagają w walce ze stresem. Zadbaj o ruch każdego dnia, w różnej formie - może być to spacer, jazda na rowerze, pływanie czy rozciągająca joga. Pamiętaj, że jakikolwiek ruch jest lepszym wyborem, niż jego brak. A regularne ćwiczenia pomogą zadbać o Twoją kondycję, prawidłową masę ciała, zmniejszenie ryzyka wielu chorób, ograniczenie stresu, napięcia, lepszą jakość snu i poprawę nastroju. Ponadto, aktywność fizyczna może być doskonałym sposobem na budowanie i utrzymywanie satysfakcjonujących relacji społecznych, np. poprzez treningi grupowe czy udział w sportach zespołowych.

SEN DOBREJ JAKOŚCI TO PODSTAWA 

Podchodząc holistycznie do zdrowia, zwróć również uwagę na dobrej jakości sen. Wellbeing i troska o siebie idą w parze, a jednym z kluczowych elementów, który ma znaczący wpływ na nasze ogólne samopoczucie, jest właśnie jakość snu. Zbyt krótki, jak i zbyt długi sen, nie będzie wpływał korzystnie na Twój wellbeing. Czy wiesz, że długotrwałe niewysypianie się może nasilać stres i wpływać na zaburzenia zdrowotne? Niestety, w dzisiejszym zabieganym świecie, wielu ludzi boryka się z problemami związanych ze snem. Bezsenność, niewłaściwy rytm snu, problemy z zasypianiem czy nieodpowiednie nawyki, mogą negatywnie wpływać na jakość naszego snu i prowadzić do osłabienia naszego wellbeing. Pojęcie wellbeing to także zadowolenie z życia, harmonia i równowaga, a jakość snu jest fundamentalnym czynnikiem, wpływającym na nasz dobrostan. Zadbaj więc o swój sen, a tym samym wypoczynek i regenerację. Wskazuje się, że optymalna długość snu to 7-8 godzin dziennie, jednak każdy człowiek może mieć indywidualne potrzeby snu. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i dostosować czas snu do własnych potrzeb. Niektórzy mogą czuć się wypoczęci po 7 godzinach snu, podczas gdy inni potrzebują solidnych 8 godzin, aby w pełni wypocząć.

CZAS NA ODPOCZYNEK!

W dzisiejszym szybkim tempie życia, pełnym zobowiązań i obowiązków, znalezienie czasu na odpoczynek i troskę o siebie, bywa czasami bardzo trudne. Zwolnij na chwilę, odpocznij, zrelaksuj się i zrób coś, co sprawia Ci przyjemność oraz pozwala na pełne odprężenie - to kolejny element holistycznego podejścia do zdrowia. Może być to rozciąganie, relaksująca joga, masaż, popołudniowa drzemka, spacer po lesie, medytacja czy ulubiony, odprężający rytuał. Dla każdego odpoczynek może oznaczać coś innego, dlatego skup się na sobie i wsłuchaj w potrzeby własnego ciała. Każdego dnia może być to inna forma odpoczynku - ważne jest, aby rzeczywiście w tym czasie uwolnić się od wszelkiego napięcia, stresu i natłoku myśli. Możesz też po prostu nie robić nic. Wbrew pozorom, nie będzie to stracony czas, a wręcz przeciwnie - zyskasz więcej energii do działania! Z czego to wynika? Odpowiednia ilość czasu poświęconego na relaks i odpoczynek pozwala nam na złagodzenie napięcia, zmniejszenie poziomu stresu i przywrócenie równowagi w naszym życiu. Wszystkie te korzyści stanowią fundamenty podejścia wellbeing. Co ciekawe odpoczynek również przyczynia się do poprawy jakości snu, zwiększenia wydajności organizmu oraz wzmacniania naszej odporności.

SUPLEMENTACJA KOLAGENU W TROSCE O SIEBIE

Uzupełnieniem troski o siebie, może być również regularne stosowanie kolagenu naturalnego. Niestety, wraz z wiekiem zawartość tego białka w organizmie zmniejsza się. Objawy niedoboru kolagenu w organizmie, to najczęściej utrata elastyczności skóry, osłabienie włosów i paznokci czy pojawienie się pierwszych zmarszczek. W związku z tym warto wdrożyć regularną suplementację po 25. roku życia, kiedy naturalny kolagen w organizmie zaczyna spadać. Białko to wspiera kondycję skóry, włosów i paznokci. Jego systematyczne stosowanie poprawia nawilżenie, gładkość i jędrność skóry, wzmacnia włosy i paznokcie. Jak wybrać najlepszy kolagen? Sięgnij po preparat wysokiej jakości z dobrze przyswajalną formą kolagenu, czyli hydrolizaty kolagenowe. Przykładem może być suplement diety Vital Proteins - markę kolagenu nr 1 w USA*. Są to peptydy kolagenowe w formie bezsmakowego i bezzapachowego proszku, co pozwala na ich łatwe wykorzystanie w kuchni - jak chcesz i kiedy chcesz. Co więcej, Vital Proteins wyróżnia największa dzienna dawka kolagenu na rynku. Możesz wybrać spośród dwóch wariantów - kolagen wołowy (Collagen Peptides) lub kolagen rybi (Marine Collagen). Dobre samopoczucie i piękno zaczynają się od środka, dlatego suplementacja kolagenu to element holistycznego dbania o siebie od wewnątrz. Ciesz się promiennym i młodzieńczym wyglądem z Vital Proteins! 

*SPINS, Total US MULO + NATURAL ENHANCED, okres 52 tygodni (wstecz od 30.10.2022).

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.

 

Piśmiennictwo:

1.    World Health Organization. 2020. Healthy diet. Pobrany 19.05.2023 r., z https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/healthy-diet
2.    World Health Organization. 2022. Physical activity. Pobrany 19.05.2023 r., z https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity
3.    Krajewska O., Skrypnik K., Kręgielska-Narożna M., Suliburska J., Bogdański P. Wpływ długości i jakości snu na parametry antropometryczne, metaboliczne i ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2017; 8 (2): 47–54.
4.    Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A. Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce 2019; 29 (11/12): 6–10.