Aktywność fizyczna

Wpływ aktywności fizycznej na kondycję skóry

Choć regularne ćwiczenia najczęściej kojarzą się z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, poprawą funkcjonowania układu krążenia czy wsparciem samopoczucia, okazuje się, że Twoja skóra również może czerpać z nich korzyści. W końcu stan skóry, to nie tylko efekt doskonałej rutyny pielęgnacyjnej – to wypadkowa zdrowego stylu życia, a więc świadomego odżywiania, troski o zdrowie psychiczne, jak i regularnych treningów. Przekonaj się, jaki może być korzystny wpływ aktywności fizycznej na kondycję skóry. Czy sport odmładza? Czy aktywność fizyczna ma wpływ na trądzik? Jak w takim razie ćwiczyć, by poprawić wygląd skóry i jej nie zaszkodzić?

W jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na skórę?

Procesy, które zachodzą w czasie uprawiania sportu (np. jazda na rowerze, ćwiczenia z obciążeniem, pływanie, pilates czy trening siłowy) w istotny sposób wpływają na wygląd skóry. Kiedy ćwiczysz, Twoje ciało poci się, co jest naturalnym efektem. Kluczową rolą potu jest regulacja temperatury ciała, zachowanie równowagi elektrolitowej, a także zapewnienie efektu nawilżenia skóry. Dodatkowo, wraz z potem dostarczane są składniki, które pomagają skórze chronić nasze ciało przed czynnikami zewnętrznymi. Zwiększenie produkcji potu w skórze poprzez ćwiczenia fizyczne może również pomóc w usuwaniu zanieczyszczeń przez pory. Podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych wzrasta nasze tętno, a także zwiększa się przepływ krwi m.in. w skórze, co z kolei przekłada się na jej zaczerwienienie

Jaki może być korzystny wpływ aktywności fizycznej na wygląd skóry?

Co nam daje sport w kontekście skóry? Czytaj dalej!

Wysiłek fizyczny a zwiększenie przepływu krwi przez skórę

Kiedy Twoje serce bije szybciej, krew, ze zwiększoną prędkością, przepływa przez serce, pracujące mięśnie i skórę – największy narząd naszego ciała. Dzięki temu, poprawia się krążenie krwi, co wspiera dostarczenie tlenu i składników odżywczych. To z kolei pozytywnie wpływa na dotlenienie organizmu, w tym komórek skóry. Efekt na skórze? Błyszczenie się cery, która nabiera naturalnego blasku i staje się promienna.

Proces starzenia, czyli wpływ sportu na młodszy wygląd cery

Choć starzenie się skóry jest nieuniknionym i naturalnym procesem, możemy ograniczyć jego skutki poprzez regularne ćwiczenia. Skóra, która doświadcza upływającego czasu, staje się cieńsza i bardziej wiotka, co może być związane m.in. ze zmniejszającą się w ludzkim organizmie produkcją kolagenu, zwanego białkiem młodości. Dodatkowo, malejąca wraz z wiekiem aktywność fizyczna sprzyja utracie masy mięśniowej, jak i wiotczeniu skóry. 

Jak ruch może wspierać młody wygląd na dłużej? Czy uprawianie sportu odmładza? Okazuje się, że już 30 minut ćwiczeń aerobowych dziennie, pomaga w zachowaniu młodzieńczego wyglądu! Wpływ aktywności fizycznej na kondycję skóry, to przede wszystkim profilaktyka wiotczenia skóry i utraty masy mięśniowej. Uprawiając sport możemy też w naturalny sposób ograniczać postępującą degradację tkanek, by jednocześnie spowolnić działanie upływającego czasu. Pamiętaj jednak, aby trenując na świeżym powietrzu zadbać o fotoprotekcję. To bardzo ważne, by chronić swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, które wpływają na zwiększoną produkcję wolnych rodników, nasilając stan zapalny i sprzyjając oznakom starzenia.

Ruch a jędrna skóra bez cellulitu

Jaki jest wpływ aktywności fizycznej na kondycję skóry w kontekście zwiększenia jędrności i ograniczenia cellulitu? Niestety, siedzący tryb życia sprzyja wiotkości i osłabieniu napięcia mięśni, co z kolei zwiększa ryzyko występowania cellulitu. Ruch wspiera dotlenienie tkanek, poprawia krążenie, metabolizm i napięcie mięśni, a także sprzyja utracie tkanki tłuszczowej. Trening będący połączeniem pływania, ćwiczeń aerobowych i wzmacniania mięśni, wydaje się jednym ze skutecznych elementów holistycznego podejścia do tzw. pomarańczowej skórki. Systematyczny ruch ujędrnia i napina skórę, poprawiając jej wygląd i kondycję. Aktywny tryb życia to cenne wsparcie w zniwelowaniu niechcianego cellulitu.

Wysiłek fizyczny a problemy ze snem i redukcja stresu

Okazuje się, że spalanie kalorii ma również zbawienny wpływ na wygląd skóry twarzy poprzez regulację snu i zmniejszenie stresu. Fitness ogranicza niepokój, poprawia jakość snu, co przekłada się na obniżenie ryzyka wielu chorób skóry, takich jak egzema, trądzik, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Skąd to wynika?

Stres ma istotny wpływ na wiele reakcji fizjologicznych w naszym ciele, które z kolei mogą sprzyjać stanom zapalnym, wypryskom czy reakcjom alergicznym skóry. Co więcej, stres może naruszać skórną barierę ochronną, która chroni ją przed różnymi podrażnieniami. Natomiast ruch wspiera produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, pielęgnując Twoje samopoczucie. Jednocześnie ćwiczenia fizyczne obniżają poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Czy wiesz, że wysypiając się, będziesz też rzadziej zmagać się z niechcianymi workami pod oczami

Czy aktywność fizyczna ma wpływ na trądzik?

Okazuje się, że rodzaj uprawianego sportu może mieć wpływ na zmiany trądzikowe. Intensywne ćwiczenia fizyczne wpływają na wzrost tętna, przyspieszenie akcji serca, a także zwiększenie przepływu krwi w skórze, co przekłada się na jej zaczerwienienie. Stąd intensywny wysiłek fizyczny może pogarszać parametry skóry, natomiast łagodny, umiarkowany trening sprzyja jej poprawie. W związku z tym, osoby zmagające się z trądzikiem, czy też posiadające skórę naczynkową, powinny wybierać ćwiczenia mniej intensywne, a bardziej statyczne, które będą mniej obciążające. Zwróć też uwagę na inne czynniki, które mogą towarzyszyć danej aktywności fizycznej, dodatkowo nasilając zmiany trądzikowe, takie jak słońce, mróz czy wiatr. Pamiętaj jednak, że ruch jest bardzo ważnym elementem zdrowego stylu życia, który sprzyja rozładowaniu napięcia i reguluje stres, wspierając łagodzenie zmian skórnych.

Jak unikać problemów skórnych podczas intensywnego treningu?

Trenując systematycznie, warto także zadbać o właściwą pielęgnację skóry, aby zapobiec potencjalnym problemom skórnym. Intensywna aktywność fizyczna może niestety sprzyjać rozwojowi bakterii i drożdży, skutkując wypryskom czy zmianom trądzikowym. Nie martw się – wystarczy, że zastosujesz się do wskazówek pielęgnacyjnych, by móc trenować ze spokojną głową i… promienną cerą!

Przede wszystkim staraj się oczyszczać twarz przed treningiem i usuwać makijaż. Pot i sebum, które wydzielają się w trakcie wysiłku (przez gruczoły łojowe i potowe), mogą zatykać pory, zwiększając ryzyko nasilenia zmian trądzikowych czy stanów zapalnych skóry. Zadbaj też o dezynfekcję sprzętu, który będzie miał kontakt z Twoją twarzą. Unikaj dotykania twarzy w trakcie ćwiczeń, by nie przenosić zanieczyszczeń. Staraj się upinać włosy tak, by nie przysłaniały twarzy. Postaw też na oddychającą, luźniejszą i odprowadzająca wilgoć odzież. W miarę możliwości zadbaj również o prysznic po treningu, a przynajmniej oczyszczenie skóry twarzy. Jeżeli trenujesz na zewnątrz, pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem UV, aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania.

Dieta + aktywność fizyczna = klucz do promiennej i młodzieńczej skóry twarzy

W trosce o swoją cerę, zadbaj o kompleksową pielęgnację od zewnątrz i od środka. To zarówno połączenie systematycznych ćwiczeń, jak i prawidłowo zbilansowanej diety. Codzienna dieta odgrywa istotną rolę w zachowaniu właściwego stanu skóry i jej pięknego wyglądu. W trosce o swoją cerę postaw przede wszystkim na różnorodne warzywa i owoce bogate w antyoksydanty (witamina C, A, E, beta-karoten), takie jak papryka, marchew, pomarańcza, truskawki. Zwróć też uwagę na zdrowe tłuszcze, które wspierają nawilżenie naszej cery, czyli tłuszcze roślinne i produkty zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe. To przede wszystkim olej lniany, oliwa z oliwek, łosoś, pstrąg, orzechy włoskie czy nasiona. 

Suplementacja kolagenu uzupełnieniem zdrowego stylu życia*

Dodatkowym wsparciem młodzieńczego wyglądu i zdrowego trybu życia* może okazać się również regularna suplementacja kolagenu. Jest to białko występujące m.in. w skórze, którego systematyczne przyjmowanie promuje prawidłowy stan skóry, poprzez zwiększenie nawilżenia, jędrności i sprężystości skóry. Nasz organizm wytwarza go samodzielnie, jednak jego naturalna produkcja zaczyna spadać wraz z upływającym czasem. Niestety, prawidłowo zbilansowana dieta nie pozwala na zapewnienie wystarczającej ilości kolagenu.

Skutecznym rozwiązaniem może okazać się suplementacja tego białka. Sprawdź suplement diety Vital Proteins 100 % łatwo przyswajalny kolagen w hydrolizowanej formie. To bezzapachowy proszek o neutralnym smaku, wolny od dodatków. Vital Proteins to najwyższa ilość kolagenu w zalecanej dziennej porcji na polskim rynku. Możesz sięgnąć zarówno po kolagen wołowy (Collagen Peptides), jak i kolagen rybi (Marine Collagen). Proszek z łatwością rozpuszcza się w ciepłych, jak i zimnych napojach i daniach, dzięki czemu możesz stosować go tak, jak lubisz. Uzupełnij regularną aktywność fizyczną suplementacją kolagenu, by cieszyć się promiennym i młodzieńczym wyglądem na dłużej!

Wpływ aktywności fizycznej na kondycję skóry podsumowanie

Skóra jest największym narządem naszego ciała i choć wydawałoby się, że ruch nie ma z nią nic wspólnego – nic bardziej mylnego. Wpływ aktywności fizycznej na skórę jest niezaprzeczalny – regularne ćwiczenia nie tylko poprawiają ogólne funkcjonowanie organizmu, ale także mogą mieć bezpośredni wpływ na kondycję skóry. Ruch wpływa na cerę poprzez ograniczenie oznak starzenia, łagodzenie objawów tzw. skórki pomarańczowej, regulację snu czy zmniejszenie stresu, dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna, promienna i wypoczęta. Dzięki regularnej, łagodnej aktywności skóra trądzikowa również może czerpać korzyści poprzez złagodzenie zmian skórnych.

Warto jednak pamiętać, że troska o stan skóry, to połączenie zarówno ulubionej aktywności, jak i zróżnicowanej diety, bogatej w warzywa i owoce czy zdrowe tłuszcze. Dodatkowym wsparciem zdrowego stylu życia* od środka może być też suplementacja kolagenu – białka, które poprawia jędrność, gładkość i nawilżenie skóry. 

*Kolagen jest białkiem. Białka przyczyniają się do utrzymania zdrowych kości i wzrostu masy mięśniowej.

Piśmiennictwo:

1.    Lee JH, Kim Y, So WY. Differences in Skin Health Outcomes according to Physical Activity Level among Korean Female College Students. Iranian Journal of Public Health 2019; 48(10): 1924-1926.
2.    Kondracka P., Ciszek A. Gimnastyka mięśni twarzy jako metoda opóźniania procesu starzenia się skóry – przegląd literatury. Kosmetologia Estetyczna 2017; 1(6): 39-42.
3.    Śmietańska N., Faruga-Lewicka W., Kardas M. Czynniki wpływające na przebieg trądziku różowatego. Aesthetic Cosmetology and Medicine 2022; 11(5): 161-166.
4.    Załęska-Żyłka I. Cellulit jako problem medyczny. Probl Hig Epidemiol 2008; 89(4): 487-491.
5.    Di Nardo V., Conte A., Finelli F., Lotti T. Exercise and Skin. Advances in Integrative Dermatology 2019; 367-377.
6.    U.S. Dermatology Partners. 2020. Top 5 Benefits of Exercise for Skin Health. Pobrany 13.05.2024 r., z https://www.usdermatologypartners.com/blog/will-exercising-improve-my-skin/
7.    American Academy of Dermatology Association. 2021. How your workout can affect your skin. Pobrany 13.05.2024 r., z https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/routine/workout-affect-skin
8.    Healthline. 10 Tips to Save Your Skin from Post-Workout Acne. Pobrany 13.05.2024 r., z https://www.healthline.com/health-news/how-to-work-out-without-breaking-out
9.    Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Co jeść, by mieć zdrową cerę? Pobrany 13.05.2024 r., z https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/co-jesc-by-miec-zdrowa-cere/
10.    Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A. Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce 2019; 29 (11/12): 6–10.